Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Granit Mutfak Evyeleri

Granit Mutfak Evyeleri

Granit Mutfak Evyeleri Granit Evyelerin Kullanımı

Granit Mutfak Evyeleri Her şey, evlere su iletebilecek pompa sistemleri ve boruların, yani şehir şebekelerinin kurulmasıyla başladı. Yiyeceklerini evlerinde yıkayabilecek olmaları sebebiyle, evin su ihtiyacını mahallelerdeki çeşme başlarından sağlayan hanımlar epeyce sevinmiştir bu duruma. Fakat bu durumun şöyle bir açığı vardı. Çeşmeyle gelen suyun eve dolmaması için ne yapmak gerekliydi? İşte bu çıkmaz sonucunda atık su depolama, kanalizasyonlar ve evyelerin doğuşuna sebep oldu.

Granit Mutfak evyesi
Granit Mutfak evyesi

Granit Mutfak Evyeleri Evyeyi, çeşmenin altında bulunan, suyun gidere gitmesini sağlayan çukur şeklinde yapılar olarak açıklayabiliriz. Günümüzde artık o kadar kanıksandı ki, bazen varlığını bile unutuyoruz.

Granit Mutfak Evyeleri

Zamanla geliştirilen evyeler, genel olarak çelik ve granit evye olarak ikiye ayrılır. Evyeler genelde bir, bir buçuk veya iki gözlü olup, gözlerden biri opsiyonel olarak, çöp öğütücü ya da yıkanan yiyeceklerin süzülmesi için kullanılabilir. Damlalıklı veya damlalıksız olarak üretilen evyeler çok çeşitli şekil ve tasarımlarda kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Yaygın olarak kullanılan granit evyeler, genellikle seramik, granit veya kompozit malzemeden üretilir.

Granit Mutfak Evyeleri

Granit evye  Quartz taş ve tozlarının reçine benzeri doğal bir malzeme ile harmanlanıp, kalıplara dökülerek, fırınlanmasından oluşan uzun ömürlü olması sebebiyle en çok tercih edilen evye gruplarındandır.

Granit evyeler,280 derece ısıya ve çarpmalara karşı dayanıklıdır. Malzemenin özel yoğunluğu ve dayanaklığı sayesinde çiziklere karşı belirgin bir dirence sahiptir. Sıvı emmeme özelliği sayesinde lekelerin kalıcı olması imkansızdır. Kaygan, pürüzsüz ve geçirgen olmayan yüzeyinden dolayı kolay temizlenebilmektedir.

Farklı renk alternatifleriyle satışa çıkan granit evyede öne çıkan renk alternatifleri beyaz, siyah,antrasit,

Günümüzde pek çok firma granit evye üretmektedir. Yine de dünya markaları olan Franke, Teka, Schock ürettikleri estetik ve kullanışlı evyelerle bir adım daha öndedir. Geliştirdikleri malzemeler ile renk, parlaklık, estetik, sağlamlık ve ergonomik olarak çok çeşit sunmaktadırlar.

Sadece mutfakta kullanılmayan granit evye, lavabo ve banyolarda da kullanılmaktadır.

Granit Mutfak Evyeleri

Taş Evye alırken nelere dikkat edilmeli?

Evye alırken, öncelikle malzemesine dikkat edilmelidir. Estetik açıdan da güzel olmasının yanısıra, evyelerin sararıp solmayan, çeşitli dış etkenlerden matlaşmayan malzemeden olması gerekmektedir. Kolay çizilmemesi de hijyenik açıdan önemli bir özelliktir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da evyenin çukurluk kısmının düzgün dizayn edilmesidir. Suyun akış yönü, sıçratma kapasitesi, lavabonun tıkanmasına mahal vermeyecek şekilde spiral dizayn, dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarıdır. Sonuçta kimse lavabo başındayken sebepsiz yere ıslanmak istemez değil mi?

ankara mutfak üreticileri

Ayrıca satın aldığınız kıymetli taş evyenizi mutlaka işi bilen bir mutfakçıya veya tesisatçıya montaj yaptırmanızdır. Bu sebeple satın aldığınız firmadan, montajını istemek ve ya en azından, bilen birine bu montajı yaptırmak çok önemlidir.